Alkohol
Az alkohol nagy mennyiségben káros hatással van a szervezetre, főként a májra. Ezen kívül az agyi működést és egyéb érzékszerveket is károsít. Rövidíti a reflexidőt, és az gyengíti észlelést. Ezzel szemben, bizonyos mértékkel, egyes alkoholos italok egészségesek is lehetnek. Hangsúlyozom, hogy mértékkel.
De ez a cikk nem egy biológiai esszé. Most szeretnék adatokról, okokról és következményekről beszélni.
Fontos szempont, hogy a fiatalok egyre több alkoholt isznak, és egyre több balesetet okoznak az ittas vezetők. Az alkoholfogyasztás a dohányzás mellett egyre népszerűbb, azonban nem rendszeresség, hanem a mennyiség az ami megnövekedett.
Ennek okai lehetnek:
- Elvárás a kortársakkal szemben
- Stessz, problémák az iskolában és a magánéletben
- Egyre nehezebb elindulni az életben
A hazai statisztikai adatok alapján elmondható, hogy hazánkban az egy főre jutó szeszesital vásárlás évi mennyisége 100%-os alkoholban kifejezve viszonylag stabil, 10-11 l/fő/év, ami napi szinten kb. 31 g-nak felel meg. Ez a mennyiség meghaladja a nemzetközi ajánlásokban megfogalmazott mérsékelt alkoholfogyasztás (20 g/nap) határértékét.
Európában a rendszeres alkoholfogyasztás némileg csökkent 2007-ben. A magyar fiataloknál ez a javuló tendencia még nem figyelhető meg. Nálunk a diákok ritkábban isznak, de ha isznak, akkor a mennyiség megközelíti az európai átlagot. A magyar fiatalok kevesebb sört, viszont több töményitalt és kétszer annyi bort fogyasztanak, mint kortársaik.
A nagyivás (legalább öt ital egymás után történő elfogyasztása) szintén elterjedt. Európában a fiatalok 43%-a, és Magyarországon is minden harmadik diák legalább egyszer ivott ekkora mennyiséget a kérdezést megelőző hónapban. A magyar fiatalok körében kevésbé a fogyasztás gyakorisága, vagy mennyisége, inkább a fogyasztás módja, körülményei és a tömény ital dominanciája okozhatják az ivás problémásabb jellegét.
Szirén
Vissza az oldal tetejére
Vissza a főoldalra |